Quick Links

Useful Links

GSO Test

GSO Test

We are a Co-operative Multi-Academy Trust, with six member schools within the Essex area.

Visit Site

Governors

At Doddinghurst C of E Junior have a very dedicated Local  Governing Body, who work extremely hard on behalf of the school.  Each Governor is a volunteer and receives no payment for what can sometimes be a very demanding and difficult role.

Many of our Governors are parents, who hold down a full time job as well as dealing with Governing Body business.  We do not underestimate their contribution to the school and thank them for their hard work and commitment. All governors’ terms of office, other than that of the Head of School, is for 4 years.

The Governance is overseen by the the Trust Board and operate under a scheme of delegation. More information about this, as well as the school's funding agreement, can be found here:

 Trust website

Full Local Governing Body meetings are held each term and meetings will focus on either curriculum and pupil related matters or resources. Every half term there will be data meeting with a working party of Governors.

Individual Governors agree to accept responsibilities for different areas of the school, their role within the school is to monitor the way the school is managed by the Headteacher and Senior Leadership Team and to act as a ‘Critical Friend’ to the school.  The governors set the overall policy and ethos of the school.  Their main roles are to monitor and evaluate school improvement including curriculum, finance, premises and personnel. 

Our Governors are always willing to listen to parents’ views of the school and to approach the Headteacher with any concerns parents may have.  Parents wishing to contact the Local Governing Body can do so by writing to the Clerk to Governors c/o the School Office.

Doddinghurst C of E Junior School Local Governing Body

 

 NAME

 

CATEGORY

EMAIL

TERM OF OFFICE START DATE

TERM OF OFFICE END DATE

Pascal Fargeot

Chair of Governors

p.fargeot.djs.gov@osborne.coop

 

08.12.2021

07.12.2025

Shelagh Cosgrow

Vice Chair of Governors

 

01.05.2023

30.04.2027

Rev Ann Coleman

Foundation Governor

 

01.09.2023

31.08.2027

Megan Walters

Foundation Governor

 

14.10.2020

13.10.2024

 Jeanette Tillman

Community Governor

 

22.03..2023

21.03.2027

 Charlotte Etherington

Parent Governor

 

13.12.2022

12.12.2026

Lucy Warren

Staff Governor

 

19.09.2023

18.09.2027

Jacqueline Cornell

Support Staff Governor

 

19.09.2023

18.09.2027

Russell Davies

Associate Member

 

01.09.2019

n/a

Louise Coates

Osborne Trust Executive

 

01.09.2019

n/a

 

 Osborne Academy Trust

Nut Free Zone